Op 27 oktober 2025 blaast Amsterdam maar liefst 750 kaarsjes uit, precies één jaar na de opening van het jubileumjaar. De laatste 75 uur van dit bijzondere jaar staan volledig in het teken van deze mijlpaal en wordt feestelijk afgesloten met een muzikale ode van bekende Nederlandse artiesten aan de jarige stad. Het liveconcert draagt de naam Nationale Viering Amsterdam 750 jaar en wordt op maandagavond 27 oktober vanaf 20.30 uur live uitgezonden via de NOS op NPO 1. De presentatie is in handen van actrice en presentatrice Holly Mae Brood en Daan Schuurmans, acteur en verteller van Het Verhaal van Nederland – Amsterdam.

Van Verhalenfestival tot speciale editie ADE
Op vrijdag 24 oktober trappen we, in samenwerking met de OBA, de laatste 75 uur van het jubileumjaar af met het Verhalenfestival. Tijdens dit festival worden Amsterdamse verhalen gevierd, verhalen die in de loop van het jubileumjaar zijn verzameld en vaak nog onderbelicht zijn. De burgemeester opent het festival, dat plaatsvindt in de OBA aan het Oosterdok.

Ook kunstenaarssociëteit De Kring opent haar deuren voor publiek. Ter ere van het 750-jarig bestaan van Amsterdam brengt Anne Stooker met 750 Amsterdammertjes (de iconische anti-parkeerpaaltjes) een bijzonder eerbetoon aan de stad en haar bewoners. Bezoekers kunnen de 750 unieke aquarellen bewonderen (en ook kopen). Elk kunstwerk is gekoppeld aan een van de 750 verhalen.

De Nieuwe Kerk sluit het jubileumjaar af met een bijzondere samenwerking met Audio Obscura en het ZO! Gospel Choir. Dit vormt onderdeel van de samenwerking tussen ADE en Amsterdam 750, waarover later meer bekend wordt.

Heel Amsterdam Eet!
Van 24 t/m 27 oktober wordt er op 75 locaties in de stad samen gegeten. Van ontbijt tot diner – overal kunnen Amsterdammers voor een betaalbare prijs aanschuiven om samen te eten. In restaurants, buurthuizen, cafés en op bijzondere plekken worden lange tafels klaargezet waar iedereen welkom is. Zo organiseert The Food Line-up een indrukwekkende meterslange tafel op een bijzondere locatie in de stad. Ondernemers, culturele instellingen en buurtorganisaties worden uitgenodigd om tijdens deze periode een ontbijt, lunch, hapje, diner of andere activiteit te organiseren. Meer info: amsterdam750.nl/amsterdameet.

Vrijdenkersfestival en een junioreditie
Het Vrijdenkersfestival staat in het teken van vrijheid en het belang van  grondrechten en vindt plaats van 22 tot en met 25 oktober in debatcentrum De Balie op het Leidseplein. 

Dit jaar wordt er ook een junior editie van het Vrijdenkersfestival georganiseerd door De Amsterdamse Theaterschool (DAT!School) uit Noord. Iedere Amsterdamse jongere van 7 tot 17 jaar kan zich aanmelden bij DAT!School om op zondag 26 oktober op creatieve wijze aan de slag te gaan met kinderrechten zoals het recht op onderwijs en bescherming. 

Blijvende cadeaus
Het jubileumjaar laat ook blijvende sporen na. Zo keert de Grote Amsterdam Quiz, waarin kennis van de stad wordt gecombineerd met een gezellige avond uit, ook in de toekomst terug. De finale van de editie van dit jaar vindt plaats op zaterdag 25 oktober in de Beurs van Berlage.

Daarnaast is op 27 oktober de officiële opening van Amsterdam in Motion in de Zuiveringshal op het Westergasterrein, een permanente culturele totaalervaring. Blikvanger van dit blijvende cadeau aan de stad is de enorme multimediale maquette van de stad. In meeslepende projecties hierop beleven bezoekers de ontwikkeling van Amsterdam: van dorp aan de Amstel in 1275 tot de metropool van morgen.

De 750e verjaardag op maandag 27 oktober
De verjaardag van Amsterdam valt op maandag, direct na de herfstvakantie. Omdat dit voor velen een gewone werk- en schooldag is, bestaat het programma uit laagdrempelige en feestelijke activiteiten verspreid door de stad. De dag begint met een 75 meter lange taart op de Dam, goed voor 7.500 stukken die om 7:50 uur worden aangesneden door burgemeester Halsema en aan voorbijgangers en buurtbewoners worden uitgedeeld. Delen van de taart worden ook naar de stadsdelen gebracht, zodat overal kan worden meegevierd.  

Muzikale en feestelijke afsluiting met Nationale Viering
De verjaardag wordt afgesloten met de feestelijke Nationale Viering, die live wordt uitgezonden op maandag 27 oktober om 20.30 uur via de NOS op NPO1.  Bekende Nederlandse artiesten, waaronder Yves Berendse, Karsu, Kris Kross Amsterdam, Maan en Wibi Soerjadi, verzorgen een divers programma: van klassiek tot pop, van Nederlandstalig tot dance. Zij treden op in verrassende duo’s, waarbij steeds één artiest optreedt op het podium van een koepeltent op het Museumplein en een andere artiest vanaf een iconische plek in de stad. Namens de NOS doen Dione de Graaff en Matthijs Weststrate live verslag van het concert. De uitzending is van 20:30 tot 22:00 uur te zien op NPO1.

Het publiek in de zaal op het Museumplein is op uitnodiging aanwezig en bestaat grotendeels uit Amsterdammers die actief hebben bijgedragen aan activiteiten in het jubileumjaar. Het concert vormt het feestelijk slotakkoord van een jaar van honderden initiatieven in de stad, groot en klein, voor jong en oud, waarin verleden, heden en de toekomst van de stad centraal stonden.Meer informatie: www.amsterdam750.nl. Kijk voor een overzicht van alle activiteiten in het jubileumjaar op iamsterdam.nl/750.